Goryczak żółciowy – co to za grzyb?

Goryczak żółciowy (Tylopilus felleus) to gatunek grzyba należący do rodziny borowikowatych (Boletaceae). Jest to jeden z najczęściej spotykanych i jednocześnie najbardziej znienawidzonych przez grzybiarzy borowikowatych.

Goryczak żółciowy ma charakterystyczną, jaskrawożółtą barwę kapelusza, który może osiągać średnicę nawet do 30 cm. Na powierzchni kapelusza widoczne są nierówne, białe łuseczki. Rurki i pory są zazwyczaj żółte, natomiast trzon ma ciemniejszą barwę, pokrytą siateczką w kolorze szaro-brązowym.

Choć goryczak żółciowy jest jadalny, jest to grzyb o bardzo gorzkim smaku, który utrzymuje się nawet po długim gotowaniu. W związku z tym rzadko jest zbierany przez grzybiarzy i nie ma większego znaczenia w kuchni.

W przyrodzie goryczak żółciowy pełni ważną rolę jako saprotrof, czyli organizm rozkładający martwe drewno. Może rosnąć zarówno na żywych, jak i martwych drzewach, a także na korzeniach drzew, które zginęły na skutek chorób lub innych przyczyn.

Choć goryczak żółciowy nie jest cenny z punktu widzenia kulinarnego, to jednak jest ważnym elementem ekosystemu leśnego. Warto więc poznać go bliżej i docenić jego rolę w przyrodzie.